1.  FELKÉSZÜLÉS A TANÉVKEZDÉSRE

1.1 A köznevelési intézményben alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást végzünk.

1.2 A fertőtlenítő nagytakarítás elvégzése során figyelembe kell venni a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) ajánlását:

A tanítás megkezdése előtti alapos mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítás során a padló és felülettisztításon túl a nagytakarítás kiterjed az alábbiakra:

  • felesleges, használaton kívüli tárgyak összegyűjtése, elszállítása;
  • ajtók, faburkolatok, lambériák, szekrények, székek, padok, asztalok, egyéb bútorok vegyszeres tisztítására;
  • szőnyeg és játszószőnyegek tisztítására;
  • játékok, sporteszközök tisztítására;
  • radiátorok, csövek lemosására;
  • ablakok, üvegfelületek tisztítására;
  • szemétgyűjtők tisztítására, fertőtlenítésére;
  • képek, tablók, világítótestek portalanítására;
  • pókhálók eltávolítására;
  • rovar- és rágcsálóirtásra;
  • csaptelepek óvatos, lehetőség szerint fröccsenésmentes megnyitása, kb. 10 perces folyatása azért, hogy a hosszú ideig nem használt vízvezetékből a pangó víz kifolyjon.

1.3 A fertőtlenítő nagytakarítás és a rendszeres fertőtlenítő takarítás elvégzéséhez szükséges tisztító- és fertőtlenítő szerek biztosítása a fenntartó feladata. Az Operatív Törzs a tanévkezdéshez szükséges mennyiséget rendelkezésre bocsátja.

2.  AZ INTÉZMÉNY LÁTOGATÁSA, RENDEZVÉNYEK, KIRÁNDULÁSOK

2.1 A nevelési-oktatási intézményt kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmény működtetésében csak egészséges és tünetmentes pedagógus, dolgozó vehet részt. Amennyiben a szülő(k) gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodniuk kell az orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírusgyanú vagy igazolt fertőzés áll fenn. Az a gyermek, tanuló vagy pedagógus, aki bármilyen betegség miatt otthon maradt, a háziorvos, a kezelőorvos igazolásával vagy kórházi zárójelentéssel mehet újra az intézménybe. Hatósági házi karantén esetén a járványügyi hatóság által kiadott, a járványügyi megfigyelést feloldó határozatot szükséges bemutatni.

2.2 Az intézmény területén és az intézmény előtt kerülni kell a csoportosulást. Ennek biztosítása érdekében az iskolába érkezéskor a tanulóknak 7.30 órától folyamatos beléptetést biztosítunk az iskola főbejáratán. Gyülekezéskor be kell tartani a védőtávolságot. A hazainduláskor is kerülni kell a csoportosulást, ezt a szakaszos hazaengedéssel segítjük.

A napközis tanulókat a szülők által megadott időpontban engedjük el az iskolából. Akiért szülő érkezik azt az előre megadott időpontban kisérjük ki az iskola elé. Szülő az iskola előterében nem várakozhat!

Az intézmény előtt a szülői csoportosulást is kerülni kell.

2.3 Napközben a tanulók az órák alatt és a szünetekben saját osztálytermükben tartózkodnak. Kivételt képeznek az informatika, testnevelés, technika, hittan és fejlesztő órák. Ezekben az esetekben a tantermekben az osztályok váltása előtt fertőtlenítést kell végezni. A szünetekben szellőztetni kell. A 20 perces 3. szünetben mindenkinek az udvaron kell tartózkodni a csoportosulás elkerülésével.

2.4 Az osztálytermekben lehetőség szerint gondoskodunk a tanulók lazább elhelyezéséről.

A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező.

2.5 A testnevelés órákat az időjárás függvényében szabad téren tartjuk. Az öltözőkben ügyelünk a távolságtartásra és folyamatos fertőtlenítésre. Az első félévben intézményünk nem szervez úszásoktatást.

2.6 Az iskola épületébe a tanulók délután csak szakkörre, zeneiskolába jöhetnek vissza kézfertőtlenítés után.

2.7 Az iskola épületét 17 órakor zárjuk. Ezután tanuló az intézménybe nem jöhet be a zavartalan takarítás érdekében.

2.8 A nagy létszámú tanuló vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó (pl.: tanévnyitó ünnepség, kulturális program) rendezvényt az alábbiak figyelembe vételével szervezünk:

  • az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartása, – az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés),
  • zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése,
  • a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevők körének korlátozása.

2.9 Az osztálykirándulásokkal és tanulmányi kirándulásokkal kapcsolatban azok belföldi megvalósítása lehetséges, de körültekintő szervezést igényel.

2.8 Szülő, kísérő nem léphet be az iskolába, csak az intézményvezető előzetes engedélyével, illetve kifejezetten szülők részére szervezett programon való részvétel céljából.

  • A szülői személyes kapcsolattartás rendkívül indokolt esetben előzetes telefonos megbeszélés alapján történhet.
  • A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezleteket a járványügyi előírások betartása mellett tartjuk meg. (A szülők az intézménybe kézfertőtlenítés után léphetnek be. Az értekezleten a maszk viselése kötelező.)
  • Amennyiben lehetséges, a szükséges információk a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszerben (KRÉTA) vagy az alkalmazott egyéb osztály és intézményi adminisztrációs rendszerben küldött üzenetekkel is eljuttathatók a szülőkhöz.

3. EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS   KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA

3.1 Kiemelt figyelmet fordítunk az alapvető higiénés szabályok betartása. Az egyes tevékenységeket megelőzően és azokat követően szappanos kézmosással vagy alkoholos kézfertőtlenítéssel biztosítjuk a személyes tisztaságot. A személyi higiéne alapvető szabályairól a tanulók az adott korosztálynak megfelelő szintű részletes tájékoztatást kapnak az osztályfőnököktől az első tanítási napon:

– Az intézmény bejáratánál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt biztosítunk, ennek helyes használatára fel kell hívni a figyelmet. Az intézménybe érkezéskor használata kötelező.

-A gyermekek megtanulják az úgynevezett köhögési etikettet: papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor, zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.

  • Étkezések előtt és után mindenki alaposan mosson kezet! Ennek módjáról a tanulókat az osztályfőnököknek tájékoztatni kell. A folyékony szappant és papírtörlőt a fenntartó segítségével biztosítjuk.
  • A tanulók táskájában mindig legyen maszk. Lehetőség szerint legyen náluk kézfertőtlenítő folyadék.
    • Lázmérésre az iskola titkárságán igény vagy felmerülő gyanú esetén adott a lehetőség.
    • A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő takarítás (termekben, a folyosókon és a szociális helységekben) elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök (billentyűzet, monitor, egér), mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.) valamint a padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésre kerüljenek.
    • Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, valamint a szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát időjárás és környező forgalom függvényében lehetőség szerint nyitva kell tartani.
    • Az iskolában használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen fertőtlenítjük.

4.  ÉTKEZTETÉSRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK

A főzőkonyha és az étterem fenntartója Ősi Község Önkormányzata. A járványügyi előírások betartásának biztosítása az ő feladatkörükbe is tartozik:

  • Fokozottan kell ügyelni az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésére. A felületek tisztításakor ügyelni kell a környezet vírusmentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint gyakoribb fertőtlenítéssel.
  • Rendkívül fontos a gyermekek által használt edények, evőeszközök, poharak, tálcák megfelelő hatásfokú fertőtlenítő mosogatása, a tiszta evőeszközök, poharak, tányérok, tálcák cseppfertőzéstől védett tárolása, önkiszolgáló rendszerben történő tálalásnál az evőeszközök, tányérok, poharak gyermekek általi tapogatásának elkerülése.
  • Az étkeztetést végző személyzet számára vírusölő hatású, alkoholos kézfertőtlenítő szert kell biztosítani, és annak rendszeres használatára fokozott hangsúlyt kell fektetni. Az étterem üzemeltetőjének felelőssége, hogy a dolgozók egészségi állapotát fokozottan monitorozza és betegség gyanúja esetén intézkedjen.

Az intézményünkre vonatkozó feladatok:

  • Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére.
  • Sorban álláskor törekedni kell a biztonságos távolság megtartására.
  • Az étteremben a távolságtartás biztosítása érdekében 1 asztalnál 4 tanuló étkezik.

Lehetőség szerint az osztályok a kialakított ülésrendben étkeznek.

  • Az étkezés az alábbi lebonyolításban történik az osztályfőnökök, napközis tanítók, pedagógiai asszisztens irányításával:
  Idő Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek
Reggeli
7.45 3. és 4. o. 3. és 4. o. 3. és 4. o. 3. és 4. o. 3. és 4. o.
8.45 1. és 2. o. 1. és 2. o. 1. és 2. o. 1. és 2. o. 1. és 2. o.
9.45 felső tagozat felső tagozat felső tagozat felső tagozat felső tagozat
Ebéd 12.00 1.o. 1.o. 1.o. 1.o. 1.o.
12.40 2.,3. és 4.o. 2.és, 3.o. 2.,3. és 4.o 2.és, 3.o. 2.,3. és 4.o
13.25 4.o. 4.o.
13.35 felső tagozat felső tagozat felső tagozat felső tagozat felső tagozat

5.  ISKOLA EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS SZABÁLYAI

5.1 A járványügyi készültség időszakában az iskola-egészségügyi ellátás védőnői vonatkozásban az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. (IX.3.) NM rendelet 3. sz. melléklete, az egyeztetett munkaterv, az oktatási intézményekre vonatkozó, valamint a járványügyi helyzetnek megfelelő eljárásrend alapján történik, mely feltételezi a pedagógus, a védőnő, az iskolaorvos és a tanuló folyamatos együttműködését.

5.2 A személyes találkozást igénylő teendők esetében – védőnői szűrővizsgálatok, tisztasági vizsgálatok, védőoltások, védőnői fogadóóra – a feladatok elvégzése a fenti járványügyi óvintézkedések (személyi higiéné, a használt eszközök fertőtlenítése, szellőztetés, zsúfoltság kerülése, maszkhasználat) figyelembe vételével történik. Ennek biztosítása az iskolaorvos és védőnő feladata. A kisérő pedagógusok felügyelnek ennek betartására.

6.  TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE

6.1 Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.

6.2 Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban. 6.3 A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelésioktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.

6.4 Bármilyen betegséggel kapcsolatos hiányzás fennállása esetén kizárólag orvosi igazolást fogadunk el. A házirendben megengedett 5 napos szülői igazolás betegség (rosszullét, rossz közérzet) esetén nem használható fel. Felhasználására jelen helyzetben csak előzetes bejelentés alapján van lehetőség.

7.  TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN

7.1 Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni. Intézményünkben erre a célra a külső épületben lévő technika tantermet jelöltük ki.  Értesíteni kell az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodni kell, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján kell eljárni.

7.2 A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező. 9.3 Amennyiben felmerül a COVID-19 fertőzés gyanúja, fontos, hogy megfelelő felkészültséggel rendelkező egészségügyi dolgozó kerüljön értesítésre. A háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket. 9.4 A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza, melyet az intézménynek el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.

7.5 Amennyiben krónikus betegséggel élő gyermek az új koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, erről a kezelőorvosnak kell döntenie, mely alapján a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.

8.  INTÉZKEDÉSEK FERTŐZÉSSEL ÉRINTETTSÉG ESETÉBEN

8.1 Az NNK – a területi népegészségügyi hatóság, azaz a Veszprém Megyei Kormányhivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró járási hivatala által elvégzett járványügyi vizsgálat és kontaktkutatás eredménye alapján – az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkárságát tájékoztatja azon köznevelési intézmények, illetve feladat ellátási helyek alapadatairól, amelyekről bebizonyosodik, hogy az intézménnyel jogviszonyban álló tanuló, pedagógus vagy egyéb személy tesztje koronavírus-pozitív.

8.2 Az adatok alapján az EMMI és az NNK közösen megvizsgálja, hogy szükséges-e elrendelni az intézményben más munkarendet. Az intézményben a tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetéséről az Operatív Törzs dönt. Az intézmény a jogszabályok alapján arra jogosult szervtől haladéktalanul tájékoztatást kap a döntésről. Az átállást okozó állapot megszűnése után az intézmény jelzést kap arra, hogy térjen vissza a normál munkarend szerinti oktatás folytatására. A további népegészségügyi döntéseket az NNK és az érintett szervezetek hozzák meg és hajtják végre.

8.3 A tantermen kívüli, digitális munkarendben a nevelés-oktatás, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában – elsősorban digitális eszközök alkalmazásával – történik. A tanulók a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelését követő naptól az iskolát oktatási célból nem látogathatják.

8.4 Amennyiben a nevelési-oktatási intézményben átmenetileg elrendelésre kerül a tantermen kívüli, digitális munkarend, a gyermekfelügyeletet az intézmény megszervezi a szülők támogatása érdekében. Amennyiben az intézményben objektív okokból nem szervezhető meg a gyermekfelügyelet, arról a tankerületi központ gondoskodik. 10.5 A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátójának (Ősi Község Önkormányzat) változatlanul biztosítania kell a gyermekétkeztetést.

8.6. A közneveléssel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 417/2020. (VIII.30.) Korm. rendelet 26.§ értelmében a koronavírus-világjárvány által okozott fertőzés vagy fertőzött személyek megjelenése a nevelési-oktatási intézményben a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 30.§ (5) bekezdése szerinti megyére, fővárosra kiterjedő veszélyhelyzetnek minősül. Ennek megfelelően koronavírus érintettség esetén az adott intézményben vagy település intézményeiben csak az Oktatási Hivatal rendelhet el rendkívüli szünetet.

Az intézkedési terv módosításig vagy visszavonásig érvényes.

Ősi, 2020.08.28.

Módosítva: Ősi, 2020. 09. 08.

Módosítva: Ősi, 2020. 09. 29.